روانشناسی سلامتروانشناسی شخصیتمعرفی کتابمهارت های زندگی

معرفی و توضیحاتی چند درباره کتاب EQ چیست و چرا از IQ مهم‌تر است؟

معرفی و توضیحاتی چند درباره کتاب EQ چیست و چرا از IQ مهم‌تر است؟

نوشته؛ تراویس برادبری و جین گریوز، ترجمه؛ دکتر حمیرا آزادمنش و فرناز برادران فرشچیمهارت های روانی | هوش هیجانی یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در روانشناسی معاصر است، این بهره هوشی که نخستین بار توسط دانیل گولمن مطرح شد، به طرح لایه های عمیق و در عین حال پهناور درون انسان اشاره دارد.


هوش هیجانی مهارتی مهم و اساسی برای رسیدن افراد و متخصصین به موفقیت است.

نوشته های مشابه


هوش هیجانی مفهومی کاربردی و پویا است. با شناخت صحیح و تمرکز بر روی آن می‌توان به سرعت مهارتهای جدید را آموخت.


جاده فیزیکی هوش هیجانی در مغز از نخاع شوکی شروع می‌شود و احساسات اولیه از این قسمت وارد مغز می‌شود، و قبل از آنکه بتوانیم درباره آنچه برایمان اتفاق می افتد به طور منطقی فکر کنیم به قسمت جلوی مغز می رود.

معرفی و توضیحاتی چند درباره کتاب EQ چیست و چرا از IQ مهم‌تر است؟

سایت مهارتهای روانی: تفاوت هوش هیجانی با هوش شناختی


اما این احساسات اول باید از دستگاه لیمبیک یعنی جایی که هیجانات تجربه می‌شود بگذرد و هوش هیجانی نیازمند برقراری رابطه‌ای موثر بین مرکز هیجان و منطق در مغز است.


در اوایل دهه ی ۱۹۰۰ جنبش جدیدی برای سنجش هوش شناختی به وجود آمد‌ در آن زمان دانشمندان از سنجش IQ به عنوان روشی سریع برای جداسازی افراد عادی از سرآمدها استفاده کردند.


اما آنها به زودی متوجه محدودیتهای این رویکرد شدند. آنها دریافتند افراد زیادی به طرز باور نکردنی سرآمد هستند (ریاضیات و‌‌‌…) اما توانایی بالایی در مدیریت رفتارهای خود و کنار آمدن با دیگران ندارند. در حالی که افرادی با هوش متوسط هستند که زندگی های بسیار موفقی دارند.


هوش هیجانی از چهار مهارت: خود مدیریتی، خود آگاهی، مدیریت رابطه و خود اجتماعی تشکیل شده است. که دو مهارت اول را شایستگی فردی و دو مهارت بعدی را شایستگی اجتماعی می گویند.

تهیه و تنظیم: مجید کرامتی مقدم  (کانال مهارتهای روانی)

 

توضیح تکمیلی و نقد (مجید کرامتی مقدم):


فراموش نکنیم هوش شناختی و هوش هیجانی دو مقوله جدا از هم هستند و بالا بودن نمره یکی، الزاماً موفقیت در دیگر هوش را تضمین یا پیش بینی نمی‌کند.


افراد با شخصیتهای مختلف می‌تواند در یکی از این هوشها یا هر دو خوب باشند و یا حتی بد!


بر خلاف شخصیت و هوش شناختی IQ، هوش هیجانی قابلیت تغییر دارد و کاملاً اکتسابی است.


نکته جالب در مورد هوش هیجانی که بر اساس تحقیق بر روی ۲۵ میلیون نفر انجام شده است به ما می گوید:


همه ما واجد هیجانات مشترک هستیم، زنان از نمره هوش بالاتری نسبت به مردان برخوردارند و نکته آخر اینکه هر چه رده شغلی بالاتر باشد فرد از هوش هیجانی کمتری بهره می برد!


متاسفانه در سیستم آموزشی ما به هوش هیجانی توجهی نمی‌شود، در واقع مدارسی چون تیزهوشان و نمونه دولتی بر اساس هوش شناختی IQ گزینش می‌شوند که در بلند مدت اغلب این افراد بدون آموزش هوش هیجانی EQ زندگی موفقی ندارند.


افراد تک بعدی که حتی در صورت موفقیت (یک به هشت هزار) در آزمونهای پزشکی، باز در تعاملات اجتماعی و زندگی شخصی بعضاً به مشکل برمی خورند مابقی نیز که در کنکور شکست خورده اند، در زندگی شخصی، عاطفی و کاری آینده شان وضع بدتری دارند.

معرفی و توضیحاتی چند درباره کتاب EQ چیست و چرا از IQ مهم‌تر است؟


نمونه آشکار افرادی که با توجه به بالا بودن هوش شناختی IQ جایگاه مناسبی در جامعه پیدا نمی‌کنند و اغلب اوقات در حال مقایسه خود با هم کلاسیهای ضعیفتر خودشان هستند که زندگی راحتتری را تجربه می‌کنند.


همین مثال در زندگی ورزشی و هنری افراد هم کاملاً مشهود است.


در پایان باید اضافه کنم که می‌توان با یادگیری و بکارگیری هوش هیجانی ضمن موفقیت در محیط کار و مهارت های مختلف، در تعاملات اجتماعی و روابط شخصی نیز بهتر عمل کرد.


امروزه مطالب زیادی همچون این کتاب، در مورد هوش هیجانی وجود دارد که می‌توان با مطالعه و انجام آزمونهای آن به شناخت بهتری از خود دست پیدا کنید.

 

توضیح تکمیلی و نقد (مجید کرامتی مقدم)

مهارت‌های روانی | mentalskills

«مهارت‌های روانی» پایگاهی جامع و صمیمی برای رشد و توسعه فردی و اجتماعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا